Smink under ytan

Många tjejer kommer i kontakt med smink tidigt i livet och väljer att börja sminka sig i ung ålder. Kanske är det inte så konstigt med tanke på medias påverkan och att många förebilder för våra barn också sminkar sig. Men hur gammal bör man vara för att sminka sig till vardags och vem ska bestämma det? Att sminka sig i ung ålder signalerar att man vill se äldre ut men det är inte alltid bra!

Smink under ytan berättar om  att man dessutom kan man man bli allergiskt mot smink och att tvätta sig för ofta gör att huden torkar ut. Miljön och plånboken drabbas också. På nätet finns mängder med sminkbloggar och sminkvideor. Vad många unga inte tänker på är att företag marknadsför sina produkter med hjälp av bloggare för att tjäna pengar. Nuförtiden är det flest tjejer som sminkar sig men varför är det så egentligen? På 1700-talet sminkade sig både män och kvinnor. I filmen får vi träffa en hudläkare och psykolog. Barn i olika åldrar berättar hur de tänker kring smink och att sminka sig.

Ämnet kan passa i ämnen som Biologi, Historia  och Hem- och Konsumentkunskap.

Det finns en studiehandledning med frågor och begrepp att använda i samband med visning av filmen.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s