Musiken har landat

IMG_0200.JPGDu som jobbar i förskolan och vill intressera barnen för musikaliska begrepp som dur och moll, takt och tempo – vad sägs om dessa tio program på tio minuter vardera? Invånarna på planeten Tyst lär tittaren om musikens olika moment och byggstenar genom små vardagsdilemman. I handledningen finns också roliga men enkla övningar att göra på förskolan som ännu mer förtydligar det ni har hört.

Längre bort än vad man kan se med blotta ögat och höra med blotta örat finns en tyst planet utan musik. Och trots att invånarna på planeten Tyst är musikinstrument har det faktiskt aldrig funnits någon musik där – förrän nu! När en not en dag landar på planeten smyger sig musiken sakta men säkert in i instrumentens tillvaro tills nästan allt svänger.

I programmen, Musiken har landat som till stor del är animerade, får vi lära oss musikens olika moment och byggstenar genom enkla vardagsdilemman. Varje program har ett musikbegrepp som tema som även tas upp i den specialskrivna musiken.

Programmen finns även på finska och arabiska.

Hitta handledningen till programmen här.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s