Den lille prinsen

Den lille prinsen bygger på en fantastisk barnbok av Antoine de Saint-Exupéry, från 1943. Här har man istället i filmen skapat två parallella historier som bjuder på varsin animeringsteknik, som skiljer de två berättelserna åt.

I historiens mittpunkt står en liten flicka, vars ivrigt påhejande mamma förbereder henne inför vuxenvärlden. En dag träffar den lilla flickan oväntat sin excentriske och godhjärtade granne, en pilot som varit med om många stora äventyr, och planerna förändras. Piloten visar flickan en fantastisk ny värld där allt är möjligt, en värld som han själv upptäckte för länge sedan tack vare en liten prins. En magisk och känslofylld resa börjar och det är nu flickan lär sig vad som egentligen är viktigt i livet.

Mellan pärmarna på den här älskade barnboken hittar man nämligen inte bara en saga om en liten prins på villovägar utan också de riktigt stora existentiella, filosofiska och religiösa frågorna.

Wanda Bendjelloul, SvD 160609

Det finns en fin handledning till filmen också, som kan vara till hjälp.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s