Den sinnrika origamikoden

Den sinnrika origamikoden i natur, teknik, medicin, universum är en spännande film om hur man faktiskt kan hitta en koppling mellan naturen och origamivikningar.

Konsten att vika och vika upp har större betydelse än vi tidigare har förstått. Sinnrik vikning visar sig vara nyckeln till mycket i livet från blommor, insekters förvandling till människans hjärna och våra gener. Den anrika japanska vikningskonsten origami ger nu inspiration till forskning som ger bättre förståelse för naturens universella vikningsmetoder. Ingenjörer använder origami för att ta fram nya varor och inom medicin har origamikunskaper medverkat till skapande av artificiell hud. Origami finns i vårt DNA, i veckade bergskedjor och i nanoteknologi. Titta och förundras!

Det finns en studiehandledning till filmen, som innehåller bra länkar, nyckelord och frågor.

Filmen kopplar till både Lgr11 och Gy11. Några exempel hittar du här:

Lgr11, centralt innehåll för ämnet Biologi i år 7-9:

Historiska och nutida upptäckter inom biologiområdet och deras betydelse för samhället, människors levnadsvillkor samt synen på naturen och naturvetenskapen

Aktuella forskningsområden inom biologi, till exempel bioteknik

Lgr11, centralt innehåll för ämnet Teknik i år 7-9:

Samband mellan teknisk utveckling och vetenskapliga framsteg. Hur tekniken har möjliggjort vetenskapliga upptäckter och hur vetenskapen har möjliggjort tekniska innovationer

Lgr11, centralt innehåll för ämnet Matematik i år 7-9:

Geometriska objekt och deras inbördes relationer. Geometriska egenskaper hos dessa objekt

Utdrag ur Naturvetenskapsprogrammet GY 11

Examensmål:

Eleverna ska ges möjlighet a utveckla intresse för naturvetenskapliga frågeställningar och de ska få ta del av aktuella forskningsrön inom relevanta områden. Utbildningen ska ge förståelse av hur naturvetenskap och samhällsutveckling ömsesidigt har påverkat och påverkar varandra

Ur Gy11, centralt innehåll för ämnet Naturkunskap 1b, 100 p:

Evolutionära aspekter och etiska perspektiv på bioteknikens möjligheter och konsekvenser för mänsklighetens utveckling och för biologisk mångfald. Cellen och livets minsta delar som utgångspunkt för diskussioner om till exempel genteknik och andra aktuella forskningsområden.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s