Klotter kostar

Klotter kostar är en nyproducerad film som vill visa på följderna för klotter. Att klottra kanske ger en kick för den som gör det – men någon måste alltid betala. Bara de svenska kommunerna betalar över 500 miljoner kronor för att sanera klotter. Att låta klotter sitta kvar gör att människor inte trivs i sina bostadsområden, och klotter skapar mer klotter. Fastighetsägare, privatpersoner och försäkringsbolag betalar stora summor för saneringen. Att ta bort klotter kräver också starka kemikalier som inte är bra för miljön. Ungefär hälften av de som misstänks för klotter är ungdomar mellan 15 och 20 år. Blir man dömd för den typen av skadegörelse kan man bli skyldig att betala mycket stora skadestånd. Även den som inte fyllt 15 år kan bli ersättningsskyldig för skadegörelse som man orsakat. Filmen visar klottrets baksida för människor och miljö – men också följderna för den som klottrar.

Till filmen finns en lektionsplanering, som erbjuder viktiga ord, frågor i samband med visning, fakta om klotter och fallstudier.

 

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s