Spåren av antiken idag

sddefaultSpåren av antiken idag – För över 2000 år sedan använde egypterna smink, först av medicinska skäl men sedan även till prydnad. Romarna använde hårgelé i form av djurfett. Arvet från antiken finns runt omkring oss. Man kan tro att alla uppfinningar är ganska nya. Men mycket av vår nutid bygger på upptäckter som gjordes redan under antiken. Vi kan även se det i form av arkitektur. I svenska städer kan vi se valv och pelare där arkitekterna har inspirerats av grekernas tempel. Inom medicin används liknande kirurgi som under antiken. Grekerna bidrog även med vetenskap, retorik, demokrati och dramaturgi. Utan dessa influenser som antiken lämnade i arv hade förmodligen vårt samhälle sett annorlunda ut. Antiken är fortfarande levande och synlig i Sverige och världen. Den här filmen visar arvet från antiken.

Tider för kapitel:

00 – 01.16 Intro

01.16 – 04.19 Fåfänga

04.19 – 06.52 Byggnadskonst

06.52 – 09.28 Medicin

09.28 – 11.28 Juridik

11.28 – 13.04 Filosofi och Vetenskap

13.04 – 14.28 Drama

Filmen har en lektionsplanering. Filmen ingår i en serie om Antiken, läs mer om Antikens Rom eller Antiken i Grekland

Exempel ur Lgr11, centralt innehåll för ämnet Historia i år 7-9:

Antiken, dess utmärkande drag som epok och dess betydelse för vår egen tid.

Några historiska begrepp, till exempel antiken, mellankrigstiden, efterkrigstiden och kalla kriget samt olika syn på deras betydelser.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s