Destination Rymden

Destination Rymden är en ny fantastisk film som kommer inspirera och informera er om rymden! Underbart bildmaterial som är en fröjd att skåda.

imax_keyart_destination-rymden-500x700Under förra århundradets senare del har människa slungat sig genom rymden, gått på månen och levt flera månader i rymden. Inom en nära framtid kommer vår outröttliga nyfikenhet ta oss långt bortom Jordens yta till en annan värld. Spänn fast er för nästa stora språng ut i rymden. Nästa stop är Mars! Journey to Space kommer att inspirera en ny generation av unga människor att dörmma om att spränga nya gränser i rymden och ge en förståelse för de fantastiska genombrott som denna generation faktiskt har åstadkommit och som den äldre generation nu tar för givet.

En handledning med övningar, frågor och länkar för att ta reda på mer finns.

Filmen kan med fördel användas från år 4 och uppåt, men passar kanske bäst i år 6-9.

Ur Lgr11, centralt innehåll för ämnet fysik i år 4-6:

Människan i rymden och användningen av satelliter.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s