Island

islandIsland är sagornas, vulkanernas och glaciärernas ö – och Europas mest glesbefolkade land. Huvudstaden, Reykjavik är världens nordligaste huvudstad. Vulkanerna på Island vaknar ibland till liv och man räknar i snitt med ett vulkanutbrott var femte år. Den vulkaniska aktiviteten gör Island nästan självförsörjande på energi och i växthus kan grönsaker växa året runt. Fiske och turism är landets stora inkomstkällor. Vi får även höra islänningar berätta om vardagsliv, ekonomi och hur man bor. Att man äter mycket fisk är kanske inte så förvånande – men det är också ett lakritsälskande folk. Att resa runt bland karga glaciärer, bubblande varma källor, islandshästar och sprutande gejsrar sätter verkligen fantasin i gungning. Man känner sig förflyttad till sagornas värld.

Tider – kapitel

  • 00.0 – 3.19 Intro
  • 03.19 – 06.24 Geografi
  • 06.24 – 08.55 Leva & Bo
  • 08.55 – 10.38 Historia
  • 10.38 – 11.23 Politik
  • 11.23 – 12.12 Miljö och energi
  • 12.12 – 13.46 Ekonomi och näringsliv
  • 13.46 – 14.18 Transport
  • 14.18 Språket

En studiehandledning till filmen hittar du här, med kartor, fakta och frågor

Kolla gärna även in Upptäck Norden – Danmark , Upptäck Norden –  Norge och Upptäck Norden – Sverige

 

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s