Färskvatten

ku_keyart_farskvatten-500x700Färskvatten – När du öppnar kranen för att dricka vatten, borsta tänderna, tvätta bilen eller ta ett dopp i poolen använder du färskt dricksvatten. Vatten är vårt viktigaste livsmedel, utan vatten skulle allt liv på jorden dö ut. I många år ansåg vi att det fanns obegränsat med vatten och att det inte hade någon betydelse att vi var lite slösaktiga. Verkligheten har kommit ikapp oss och våra grundvattennivåer har sjunkit. Därför måste vi vara ytterst försiktiga med hur vi använder vårt vatten. I den här filmen får vi veta mer om vårt vatten och vad vi kan göra för att spara på vattnet.

Länk till filmens handledning

Ur Lgr11, centralt innehåll för ämnet Geografi, år 4-6:

Jordens naturresurser, till exempel vatten. Var på jorden olika resurser finns och vad de används till. Vattnets betydelse, dess fördelning och kretslopp.

Hur val och prioriteringar i vardagen kan påverka miljön och bidra till en hållbar utveckling.

Ojämlika levnadsvillkor i världen, till exempel olika tillgång till naturresurser samt några bakomliggande orsaker till detta. Enskilda människors och organisationers arbete för att förbättra människors levnadsvillkor.

Ur Lgr11, centralt innehåll för ämnet Geografi, år 4-6:

Människans beroende av och påverkan på naturen och vad detta innebär för hållbar utveckling. Rening av vatten.

Naturen som resurs för rekreation och upplevelser och vilket ansvar vi har när vi nyttjar den.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s