Ljudets magi

maxresdefault-13Ljud kan vara underverk och en vetenskap. Ljud är magiskt. Det påverkar oss på så många olika sätt. Det kan vara vackert och det kan vara outhärdlig tortyr. Hörseln är det av människans fem sinnen som aldrig sover. Även under sömn kan vi vakna av ett barns gråt eller höra om någon pratar högt i närheten. Vissa djur ser med hjälp av ljud och det kan blinda också göra. Kymatik är läran om synligt ljud och i den här filmen får vi lära oss om alla slags ljud och vad vi kan göra med ljud. Visste du att man kan bränna bort tumörer med enbart ljud? Ljudets magi är en unik film som kommer att få dig att lyssna.

Länk till handledning

Ur Lgr11, centralt innehåll för ämnet Fysik i år 7-9:

Hur ljud uppstår, breder ut sig och kan registreras på olika sätt. Ljudets egenskaper och ljudmiljöns påverkan på hälsan.

Historiska och nutida upptäckter inom fysikområdet och hur de har formats av och format världsbilder. Upptäckternas betydelse för teknik, miljö, samhälle och människors levnadsvillkor

Filmen fungerar även väl för gymnasiet.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s