Syrien – ett slut på kriget

flickr_-_israel_defense_forces_-_apple_export_at_quneitra_crossing_3Har Syrien en framtid? Vilka är det som tjänar på kriget? I juni 2016 hade ca 400 000 människor dödats i Syrien, och drygt hälften av landets 22 miljoner invånare befann sig på flykt – av dem var miljoner barn. Vad ligger egentligen bakom detta meningslösa krig, där konsekvenserna syns även i vårt land? Går det överhuvud taget att få ett slut på kriget? Och i så fall hur? Filmen Syrien – ett slut på kriget? förklarar bakgrunden till kriget i Syrien och du får veta mer om landets historia och befolkning. Den tar upp händelserna i Homs 2012 och Aleppo 2013. Den berättar om IS och deras verksamhet. Men framför allt får du en känsla för krigets vansinne och ser hur vinstintressen och maktbegär kan leda till att miljoner människor dödas eller tvingas på flykt. På bara fem år har utvecklingen gått från ”den arabiska våren” till ett splittrat och förstört land. OBS! Vi vill förvarna om att filmen innehåller starka berättelser och bilder.

En handledning till filmen hittar du här

Ur Lgr11, centralt innehåll i ämnet Religion för år 7-9:

Religionernas roll i några aktuella politiska skeenden och konflikter utifrån ett kritiskt förhållningssätt

Ur Lgr11, centralt innehåll i ämnet Samhällskunskap för år 7-9:

Hur mänskliga rättigheter kränks i olika delar av världen

Aktuella samhällsfrågor, hotbilder och konflikter i Sverige och världen. FN:s syfte och huvudsakliga uppdrag, andra former av internationell konflikthantering och folkrätten i väpnade konflikter

Ur Lgr11, centralt innehåll i ämnet Historia för år 7-9:

Aktuella konflikter i världen och historiska perspektiv på dessa

Ur Gy11, centralt innehåll för ämnet Samhällskunskap 1b:

Folkrätten i väpnade konflikter. Den internationella humanitära rätten och skyddet för civila i väpnade konflikter

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s