Mamma vet bäst

mammavetbast_still1_alexander-gustavsson_hanna-ullerstam_photo-mikael-bundsenMamma vet bäst är en finstämd och sevärd film om relationer och att komma ut som homosexuell. Mor och son har ett förtroligt samtal under en bilresa efter mammans första möte med sonens pojkvän. Ett samtal som inte riktigt blir som de tänkt sig. Regissören Mikael Bundsen vill ge unga homosexuella en positiv och mer nyanserad bild av hur det är att leva som öppet homosexuell. Mamma vet bäst spelades in under en kväll och har en avskalad form med en tät dialog.

Filmen som nominerades till Startsladden, ett av Sveriges största och prestigefyllda kortfilmspriser, 2016 var också ett av de svenska bidragen på filmfestivalen i Berlin.

 

 

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s