Svenska med Mahmoud Bitar

maxresdefault-12Mahmoud Bitar ska med hjälp av sin kompis Simon lära sig svenska genom att göra olika vardagliga aktiviteter. Det kan handla om att fika, köpa kläder eller att handla på ett apotek. Syftet är att lära ut enkla ord som man har nytta av i vardagen. Mahmoud Bitar gjorde sig känd på sociala medier när han dokumenterade sin flykt från Syrien.

Svenska med Mahmoud Bitar kommer bli en serie på 30 avsnitt. Det finns 2 tillgängliga nu och det kommer nya med jämna intervall framöver. Passar kanske bäst i år 7 och uppåt. Kan eventuellt pass yngre ( vissa avsnitt i alla fall) Kul program att använda vid svenskinlärning för de som nyligen anlänt till Sverige.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s