6A

201610140_1_img_fix_700x700Nu kan ni se guldbaggenominerade 6A på SVT Play.

6A är en svensk prisbelönt novellfilm från 2016. Tillsammans med klassföreståndaren i 6A har ett antal föräldrar dragit ihop till ett krismöte. Ett möte där mobbning kommer att belysas från olika perspektiv.

Tre elever, som också är närvarande på mötet, anklagas för att mobba de andra i klassen. Under mötets gång kommer mycket upp till ytan och olika tankar och känslor ventileras. Vem är offer och vem är förövare? Vem talar sanning? Och hur ska problemen i 6A kunna lösas? En film som vrider på definitionen av mobbning och synar ett skolsystem med tydliga brister.

Filmen kan ses på SVTPlay hela vårterminen. Se den  och arbeta vidare med filmen med hjälp av en utmärkt filmhandledning från Svenska Filminstitutet. Handledningen hittar ni här:

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s