Kristendomen och svenska kyrkan

maxresdefault-11 Kristendomen och svenska kyrkan – från enhetskyrka till sekularisering.

Svenska kyrkan och kristendomen har fått mindre betydelse i Sverige. Men samtidigt är 73 % av svenskarna medlemmar i svenska kyrkan. Sverige har varit ett kristet land i över 1000 år. Här firas kristna högtider, många par gifter sig i kyrkan – men allt färre kallar sig kristna. Kan man vara kristen men inte troende? – Hur ska vi förvalta våra kyrkor och vårt kulturarv i framtiden när kyrkans medlemmar minskar? – Vad är skillnaden på en kulturellt kristen och en troende? – Hur och med vad arbetar den svenska kyrkan idag? Det här är en film som visar kristendomens historia i Sverige och sekularisering – från enhetskyrka till ett sekulariserat samhälle. Filmen innehåller historia, intervjuer och frågeställningar.

Kapitelindelning:

  • Intro
  • Katolska tiden
  • Reformation
  • Förändringens tid
  • Modern tid

Lektionsplanering till filmen

Ur Lgr11, centralt innehåll för ämnet Religion i år 4-6:

Kristendomens betydelse för värderingar och kultur i det svenska samhället förr och nu.

Ur Lgr11, centralt innehåll för ämnet Religion i år 7-9:

Kristendomen i Sverige. Från enhetskyrka till religiös mångfald och sekularisering.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s