Sonita

sonitahushSonita vill bli en berömd artist och rappare. Men i Iran där hon bor som illegal flykting med delar av sin familj, får kvinnor inte sjunga. Hemma i Afghanistan planerar familjen att gifta bort henne för pengar för att ha råd att betala för broderns giftermål. Sonita väljer att rappa om sitt dilemma och hon gör det bra! Dokumentärfilmaren Rokhsareh Ghaem Maghami ställs inför dilemmat att som filmare gå in och påverka händelserna genom att hjälpa Sonita, eller vara konsekvent och bara göra jobbet som dokumentärfilmare. Om Sonita får chansen att uttrycka sina arga texter om att inte bli bortgift som en handelsvara kan hon beröra många och förhoppningsvis hjälpa andra…

Diskutera situationen för flickor i andra länder, jämlikhet, frihet med eleverna. Kan med fördel användas även i musikundervisning och handlar även om entreprenörskap. Passar från år 7 och uppåt.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s