Benny Brun

poster_5a425da1-b353-4061-8901-ad46533fafd9Benny Brun och hans överläppsfjun 2 är en svensk animerad film av Magnus Carlsson.

Benny Brun är 7 år, bor i stan och åker omkring på sin kickboard och kollar in vad som händer. Det finns mycket att titta på. En korvkö, coola fjårtisgänget eller arg hund. Benny är intresserad av det mesta. I den här andra filmen fortsätter Benny att åka omkring på sin sparkcykel och fundera över livets gåtor. Han funderar på hur livet skulle vara som bebis, hund, busschaufför, eller till exempel banktjänsteman. Även denna gång är det Magnus Uggla som ger röst åt Benny.

Kul om livets funderingar för de yngre barnen. Passar i förskola och uppåt.

skarmklipp-2016-12-19-09-46-13

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s