En till film om Paris

6I samband med inköpet av filmerna Frankrike – var ligger det? så följde det även med en film om Frankrikes huvudstad Paris.  Vi har även sedan tidigare en annan ganska ny film om Paris, men den här har målgrupp från ca 10 år, medan den andra filmen har målgrupp från ca 13 år.

Den senaste filmen om Frankrikes huvudstad Paris är producerad enligt Lgr 11. Det är en film i ämnet Geografi, men kan också användas i andra SO-ämnen. Filmen passar framför allt bra för elever från 10 år, men elever på högre stadier kan också med fördel ta del av filmen. Filmen ger en övergripande kunskap om Paris och en inspiration för fördjupning. Vi får se hur olika områden och stadsdelar i Paris ser ut. Vi får veta och se en hel del om huvudstadens natur, klimat och väder, historia, kultur, turism, miljö, industri, transportvägar, hållbara utveckling och hur människor idag lever, bor och arbetar i Paris. Vi tittar både på det gamla och nya Paris. 17Vi besöker många av stadens sevärdheter. Vi tittar på Paris mode, lyxvaruhandel och nöjesliv. Vi får veta att det i Paris arrangeras fler stora internationella kongresser än i någon annan stad i världen. Vi får veta vilka problem staden och parisarna idag brottas med och hur man försöker göra någonting åt det.

En länk till filmens studiehandledning hittar du här

 

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s