Tänk till – Melanin

En ny serie från UR kom i dagarna, ännu en av deras Tänk Till – produktioner. Se tips om tidigare Tänk Till nedan.

Hur är det att vara ung afrosvensk i Sverige idag? Tänk till – Melanin tar upp frågor om media, identitet, kärlek och skönhet och ger verktyg när det gäller hur man bemöter stereotypisering, rasism och känslan av utanförskap.

Tänk till - Melanin : Det är inte ok!/UR

I ett av avsnitten får vi t.e.x möta kultur- och demokratiminister Alice Bah Kuhnke som ger tips till sitt femtonåriga jag. Svar på varför är det viktigt att läraren säger ifrån när någon blir utsatt för kränkningar och hur man  bäst försvarar sig när någon säger n-ordet? Du får även lära dig om att rasistiska kränkningar går emot diskrimineringslagen. Så vad gör man när man på grund av sin hudfärg inte kan känna sig trygg i skolan?

Serien har 6 avsnitt som är ca 15 minuter långa. Alla avsnitt kan ses redan nu i mediakatalogen.

Trailer:

Tips om fler Tänk Till program kommer här.

Tänk till! eller Tänk till snackar stress eller Tänk Till – källkritik

 

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s