Dyslexi

Prins Carl Philip beskyddare av Dyslexiförbundet FMLS
Prins Carl Philip beskyddare av Dyslexiförbundet FMLS

Dyslexi innebär att man har svårt att lära sig läsa, stava och förstå en skriven text. Vi träffar olika unga personer som berättar hur de upptäckte att de hade dyslexi, hur det var att få diagnosen och vilka konsekvenser det får i vardagen. De berättar även om metoder de hittat för att hantera sin dyslexi. Vi träffar lärare och experter samt tittar närmare på vad som händer i hjärnan när en person har dyslexi.

Det finns en handledning med frågor och uppgifter. Filmen passar från år 6 och uppåt.

Indelning av filmen:

  • Inledning (00:00 – 03:05)
  • Vad gör hjärnan med ord? (03:06 – 04:07)
  • Hur uppfattar dyslektiker text? (04:08 – 06:11)
  • Hur upptäcks dyslexi hos barn? (06:12 – 08:09)
  • Hur fungerar dyslexi i vardagen? (08:10 – 08:47)
  • Finns det medicin mot dyslexi? (08:48 – 10:30)
  • Hur ska föräldrarna hjälpa till? (10:31 – 11:40)
  • När kan dyslexi vara en fördel? (11:41 – 13:05)
  • Hur får man stöd? (13:06 – SLUT)

Ur Lgr11, kapitel 2 om skolans värdegrund:

Hänsyn ska tas till elevernas olika förutsättningar och behov. Det finns också olika vägar att nå målet. Skolan har ett särskilt ansvar för de elever som av olika anledningar har svårigheter att nå målen för utbildningen.

sar-som-inte-synsFör ytterligare känsla och personliga berättelser se gärna filmen Sår som inte syns – tre personer med tre olika animationstekniker, berättar om sina erfarenheter; hur de har hanterat sin dyslexi och hur den har påverkat deras liv. En både varm och viktig film som förklarar, överraskar och ger nya perspektiv. En film att känna igen sig i.

 

 

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s