Suffragette

Suffragette

För ett par veckor sedan gick filmen Suffragette om kvinnors kamp för lika rättigheter som skolbio. Nu finns den även att se via mediakatalogen!

De var arbetande kvinnor som såg att fredliga protester inte gett någonting trots decenniers kamp. De insåg därför att en radikal kamp var den enda vägen till förändring. De riskerade att förlora sina jobb, sina hem, sina barn och sina egna liv – allt i kampen för lika rättigheter. Maud är en vanlig arbetare som blir indragen i rörelsen av en slump. Plöstligt upptäcker den fredliga småbarnsmamman Maud att hon har blivit en eftersökt aktivist… Suffragette är ett spännande drama om fotsoldaterna i den tidiga feministrörelsen. Kvinnor tvingades under jorden i en farlig katt-och-råtta-lek mot en allt mer brutal stat. En briljant film!

Filmen utgör en utmärkt utgångspunkt för samtal om jämställdhet, aktivism och demokrati. Den har engelskt tal med valbar svensk text och kan därför med fördel användas även i ämnet Engelska.

En fin filmhandledning finns till filmen.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s