1914 – A Tale of two Soldiers

p029b84h1914 – A tale of two Soldiers är en unik miniserie i fyra delar om första världskriget, sett genom två unga soldaters ögon; en tysk och en brittisk. En berättelse om kärlek, vänskap och mod i det brutala helvete som kostade 20 miljoner soldaters liv. Ett krig som man trodde skulle bli det sista kriget av alla. Serien som även går under namnet The Passing Bells är en episk historia som spänner över de fem åren av första världskriget, sedd genom ögonen på två vanliga unga soldater: en brittisk och en tysk. Fonden är striderna på den ikoniska västfronten tillsammans med den mindre utforskade men lika episka kampen i öst. Tommy och Michael är unga grabbar i början av livet på motsatta sidor av Europas blodiga slagfält. Bägge hittar kärlek, vänskap och mod mitt i det grymma kriget som skulle få slut på alla krig.

Varje avsnitt är ca 43 minuter långt och passar från år 7-gymnasiet

Det finns många filmer om det andra världskriget , men inte lika många om det första, så här kommer äntligen möjligheten att lära mer och diskutera källkritiskt kring filmen och det första världskriget. Kombinera gärna med de två filmerna som finns som heter Bilder från första världskriget. Och har du elever i år 7-9, kan jag rekommendera UR-serien Brev från första världskriget.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s