Efterskalv

downNär John kommer hem till sin far efter att ha avtjänat tid i fängelse, ser han fram emot att börja sitt liv på nytt. Men i det lokala samhället är hans brott varken glömt eller förlåtet. Johns närvaro lockar fram det värsta i hans omgivning och aggressionen växer. Övergiven av sina tidigare vänner och de människor han älskar, förlorar John hoppet och blir alltmer desperat. Han lyckas inte lämna det förflutna bakom sig, och bestämmer sig för en konfrontation. Efterskalv är regissörens långfilmsdebut och Munthers skådespelardebut. Filmen hade premiär på den ärofyllda festivalen i Cannes och har fortsatt hyllas på festivaler runt om i världen därefter. Efterskalv vann Guldbagge för bästa film, bästa regi och bästa manliga biroll.

Svenska Dagbladet skriver i nov, 2015

”Efterskalv” är fascinerande obekväm och imponerande modig

Sydsvenskan skriver i nov, 2015

”Efterskalv” är en stor film. Där det stora sker i det lilla. Mycket kan berättas under en stunds mekande med en moppe. Om man är skicklig.

Filmen passar bäst från år 9 och uppåt anser jag. Ett faktablad till filmen hittar du här

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s