Antiken i Grekland

AntikensGreklandAntikens Grekland – demokrati, vetenskap och filosofi Det var i antikens Grekland som grunden till det moderna samhället började. Det var här läkekonsten, filosofin, och nyfikenheten spirade. Grekerna hade ett nytt sätt att se på världen. Allt var inte gudarnas verk. Utan det fanns också vetenskapliga förklaringar på livets gåtor. Ett av deras största arv är införandet av demokrati – även om vi idag inte skulle kalla det demokrati, eftersom många människor uteslöts från att delta. Stadsstaterna Aten och Sparta är legender i historien. Men även Alexander den Store. Hans erövringar spred den grekiska kulturen under namnet hellenism. Många av de ord vi använder kommer från ord grekiskan – Ord som trojan, demokrati, automat, orkester, monark, filosofi, biologi akademi, ja till och med ordet historia är grekiskt!

Filmens kapitel:

  • 0.00 Inledning
  • 2.51 Kvinnor och män
  • 7.18 Demokrati
  • 8.52 Krigen
  • 11.57 Filosofi och vetenskap
  • 13.00 Mytologi och religion

Ett arbetsblad finns till filmen

Ur Lgr11, det centrala innehållet för ämnet Historia i år 7-9:

Antiken, dess utmärkande drag som epok och dess betydelse för vår egen tid.

När du utforskar Antiken i Grekland vill du kanske även veta mer om Antikens Rom – ett världsvälde och ett modernt samhälle. Under nästan 1000 år så dominerades västvärlden av det mäktiga romarriket. En tid som var fylld av drama och intriger. Än idag fängslas vi av livet i den antika metropolen Rom.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s