Offentlighetsprincipen

slide_1Offentlighetsprincipen är en del av tryckfrihetsförordningen som är en av Sveriges grundlagar, som inte många känner till. Offentlighetsprincipen innebär att allmänheten och massmedierna ska ha insyn i myndigheternas verksamhet. Utan offentlighetsprincipen skulle vårt samhälle och demokrati snabbt fallera. I filmen går de igenom ett påhittat scenario som visar varför offentlighetsprincipen är så viktig och hur man kan använda den i praktiken.

En handledning till filmen hittar du här. Tips om mer läsning:

Ung media offentlighetsprincipen

Sveriges grundlagar

Offentlighetsprincipen och sekretess

Ur Lgr11, det centrala innehållet för ämnet Samhällskunskap i år 7-9:

Mediernas roll som informationsspridare, opinionsbildare, underhållare och granskare av samhällets maktstrukturer.

Sveriges grundlagar.

Ur Gy11, det centrala innehållet för ämnet Samhällskunskap:

Undervisningen i ämnet samhällskunskap ska ge eleverna förutsättningar att utveckla kunskaper om demokrati och de mänskliga rättigheterna såväl de individuella som de kollektiva rättigheterna, samhällsfrågor, samhällsförhållanden samt olika samhällens organisation och funktion från lokal till global nivå utifrån olika tolkningar och perspektiv.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s