Flyttfåglar

flyttfaglar_555Cathy är inte entusiastisk när hon får ett fågelägg av sin pappa i födelsedagspresent. När ägget kläcks och en ankunge klättrar ut får den först syn på Cathys vän Margaux. Ankungen tror då att Margaux är mamman och följer därför bara efter henne. Men föräldrarna låter inte Margaux behålla ankan för hon har en muskelsjukdom och sitter i rullstol och ska snart få behandling. Så Cathy och Margaux rymmer för att rädda ankan.

Prisbelönade familjefilmen Flyttfåglar handlar om att vara tio år och plötsligt få ansvar för ett spirande liv i form av ett fågelägg. Detta samtidigt som man vill frigöra sig från sina föräldrar. Filmen har formen av en roadmovie med uppdraget att återbörda ett litet djur till sin naturliga miljö. Under vägen utmanas gränser och en djup vänskap sätts på tuffa prov. Teman: som inkludering, vänskap, frigörelse, överbeskyddande föräldrar

Rek. från Åk 2-6, men på grund av svensk text mer från åk 3. Filmen har franskt tal.

Länk till en filmhandledning

 

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s