Nono hemliga resa

unspecified-2Filmen Nonos hemliga resa tar oss till en mysig stad i Nederländerna under 60-talet. När Nono blir stor vill han bli som sin pappa Jacob ”världens bästa detektiv”. För att bli bäst , måste han lära sig att tänka som en tjuv. Han tar varje tillfälle i akt att öva upp sin förmåga att iaktta sin omgivning och se det andra skulle missa. Efter ett missöde, blir Nono ivägskickad till sin farbror men ett mystiskt brev leder honom till en man i vit kostym och äventyr som för dem till södra Frankrike. Resan innebär några viktiga steg mot vuxenvärlden. En värld som är obegriplig, ibland till och med hotfull men också lockande. En film om att söka svar på sina frågor, inte ge upp och att vara yngst men modigast.

Filmen är spännande och rolig och passar bäst för elever i år 4-6. Den har nederländskt tal och svensk text.

Nonos hemliga resa är baserad på David Grossman roman med den engelska titeln The Zigzag Kid.

Filmen har också en filmhandledning.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s