Die Welle

die-welleDie Welle är en viktig film om en lärare som genomför ett kontroversiellt experiment i sin gymnasieklass, med syfte att få eleverna att förstå de mörka mekanismerna bakom nazismen och andra totalitära krafter. Men det oskyldiga försöket förvandlas snabbt till en okontrollerbar rörelse och plötsligt tar våldet överhanden. The Wave bygger vidare på en verklig och omtalad tragedi som ägde rum i en skolklass i Kalifornien, 1967. Bygger på novellen The Wave av Todd Strasser (Morton Rhue).

Filmen är från 2008 och några år på nacken, men innehållet är ständigt lika aktuellt.

I filmhandledningen ställs frågorna: Kan det hända igen? Hur fungerar egentligen grupptrycket. Kan man/vill man stå utanför? Man får även en bra sammanfattning av handlingen. Använd gärna som stöd för ditt efterarbete i klassrummet av den här filmen. Man bör inte låta elever se den här filmen utan någon möjlighet till gemensam diskussion efter. För den berör verkligen och ger eleverna många frågor att fundera på!

 

 

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s