Norden i skolan

filmbilledeNorden i skolan är en samnordisk undervisningsplattform som ger lärare och elever stöd i att arbeta med danska, norska och svenska, både i grundskolan och på gymnasiet. Materialet inkluderar bland annat texter, film, uppgifter och spel som är tänkta att främja förståelsen för grannspråken. (1-3, 4-6, 7-9, Gy)

Här tänkte jag berätta lite närmare om just filmmaterialet som jag tycker du ska ta dig tid att kolla på om du planerar att jobba med de nordiska språken, oavsett ålder på dina elever. Det finns något för alla åldrar. Man kan även med fördel använda den här resursen för att upptäcka och diskutera kring filmmaterialet i andra ämnen.

Norden i skolans nya filmpaket innehåller 40 utvalda kort- och dokumentärfilmer. Filmen finns på språk från alla de nordiska länderna och en nyhet r även att du kan välja att se filmen med undertexter på åtta olika språk:  danska, norska, svenska, finska, isländska, färöiska, grönländska og samiska.

Alle film ingår i spännande teman som är upprättade för särskilda målgrupper. Här kommer en överblick:

år 1-3
Lille nord
år 4-6
Nordiska berättelser
Kärlek och vänskap
Familj
Tävling och kamp
år 7-9
Vänskap
Sanning och lögn
Mångfald
Nordisk identitet
Gymnasiet
Livets ljus – dödens skugga
Övergångsdilemman

Till varje film finns uppgifter som knyter an ett speciellt tema och innehåller både texter, dikter och musik.
För att få tillgång till filmerna, uppgifterna mm behöver man skaffa ett gratis konto på  www.nordeniskolen.org

Se ett exempel på tema: Familj

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s