Upphovsrätt

en-film-om-upphovsratt_artwork-500x700I filmen om Upphovsrätt tittar vi på vilka rättigheter och skyldigheter man har som kreatör. Vilka frågor man ställs inför? Vad innebär copyright? Får man ladda ner film och bilder från internet? Hur gör man om man vill använda någon annans verk eller skydda sitt eget? Det som skyddas av upphovsrätt är olika typer av kreativa uttryck. Inte bara en idé, fakta eller funktion utan också själva utförandet och skapandet.

Kopplingar till läroplanerna:

Ur Lgr 11, centralt innehållet för ämnet Samhällskunskap i år 4-6:

Samhällets behov av lagstiftning, några olika lagar och påföljder.

Ur Lgr 11, centralt innehållet för ämnet Samhällskunskap i år 7-9:

Möjligheter och risker förknippade med internet och kommunikation via elektroniska medier.

Rättssystemet i Sverige och principer för rättssäkerhet. Hur normuppfattning och lagstiftning påverkar varandra.

Ur Lgr 11, centralt innehållet för ämnet Bild i år 7-9:

Rättigheter och skyldigheter, etik och värderingar när det gäller bruk av bilder samt yttrandefrihet och integritet i medier och övriga sammanhang.

Ur Gy11, ämnet Samhällskunskap:

Undervisningen i ämnet samhällskunskap ska ge eleverna förutsättningar att utveckla förmåga att analysera samhällsfrågor och identifiera orsaker och konsekvenser med hjälp av samhällsvetenskapliga begrepp, teorier, modeller och metoder

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s