Doki

Doki/UR

Doki, Figge, Gabi, Annabell, Mundi och Otto är ett gäng vänner med helt olika personligheter. I programserien Doki – från UR, följer vi deras nyfikenhet, upptäckarlust och tokiga äventyr när de åker till olika platser runt hela jorden. Varje äventyr börjar med en fråga som de försöker besvara genom att åka iväg på expedition. Frågorna kan till exempel handla om ifall det finns drakar, om det går att jonglera i rymden eller hur silke tillverkas.

12 avsnitt kommer det bli totalt, än så länge finns det 4 st.  Det kommer ut ett nytt varje vecka. Varje avsnitt är ca 11 minuter långt och målgruppen är förskolebarn.

 

 

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s