Mr Stink

Picture Shows: L - R Chloe (NELL TIGER-FREE), Duchess (PUDSEY), Mr Stink (HUGH BONNEVILLE), Annabelle (ISABELLA BLAKE-THOMAS), Mum (SHERIDAN SMITH), Dad (JOHNNY VEGAS) - (C) BBC - Photographer: Gary Moyes

Chloe ser Mr Stink varje dag, men hon har aldrig pratat med honom. Vilket inte är så konstigt, för han är en luffare, och han luktar väldigt illa. Men trots lukten visar sig Mr Stink vara en ovanligt bra vän, så Chloe bestämmer sig för att låta honom bo i familjens trädgårdsskjul. Samtidigt som Chloe kämpar för att hålla Mr Stink hemlig från sin fina familj – vilket inte är helt lätt, eftersom Mr Stink är en ganska krävande gäst – verkar Chloes pappa också ha något att dölja. Och det finns en till person med en alldeles enastående hemlighet – Mr Stink själv!

Filmen bygger på en populär barnbok med den svenska titeln Stinkis som är skriven av David Walliams. Herr Walliams har även skrivit boken Dennis hemlighet som vi har som filmen The Boy in the Dress. En fantastisk film!

Finns en utförlig filmhandledning till filmen Mr Stink här

 

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s