Den gröna vägen

Vego-Vegan20Den gröna vägen – vegan och vegetarian, är ett nytt program om  artvara vegetarian eller vegan. Vegetarisk mat har blivit alltmer populärt och trendigt. Allt fler väljer ju denna kosthållning.

Det dyker upp vego-restauranger och även vanliga restauranger erbjuder bra vegetariska alternativ. Det har blivit lite lättare att leva köttfritt. Nästan var femte ung människa väljer att äta vegetarisk. Men det ställer större krav på kunskap. Får man inte i sig alla näringsämnen kan man drabbas av vitaminbrist och järnbrist. Filmen tar upp, hur man ska äta för att må bra och få i sig alla näringsämnen som vegetarian och vegan. Även diskuteras  miljö och etik. Bland de medverkande är läkare, hälsoinformatörer, veganer och vegetarianer.

Filmen fungerar väl för både Hem- och konsumentkunskap samt Biologi.

Här hittar du en handledning tal filmen

Äta smart är ett annat program som är relaterat till ämnet. om hur man äter bäst för att hitta en balans och må bra. Fler program om kost är t.ex. Sockerfilmen, Det dolda sockret och serien Vi lär oss om kroppens kemi 

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s