I jakt på ett bättre liv

missär3I jakt på ett bättre liv Vi passerar dem dagligen på Sveriges gator. De har kommit hit från fattiga länder i Europa för att tigga, sälja tidningar och panta burkar. Diskussioner uppstår ofta om vilka är de härmänniskorna som sitter här och tigger? Var kommer de ifrån? Varför väljer de att sitta här i Sverige? Varför jobbar de inte istället?  Är de med i nån liga?

I denna varma regidebut skildrar filmskaparna vardagen bakom rubrikerna och följer kusinerna Denisa och Sara som kämpar för att försörja sina familjer i Rumänien. Men vilka är de?

I jakt på ett bättre liv är ett bra diskussionsunderlag för elever, den ger kanske några svar på frågor de har och skapar helt säkert nya frågor för dem att söka svar på. Passar från ca år 8 och uppåt.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s