Om allt vore på riktigt

11820569_673694479428806_1196105221_nOm allt vore på riktigt – Josef har en bok. I den skriver han ned allt han önskar att han hann göra. Josef är 14 år och har obotlig cancer. Omgivningen reagerar med bestörtning, men inte Josef. Han har sin bok, sina fotbollsdrömmar och sin vän Göran, en vän som bara han kan se och ibland drömmer Josef att han står på sjukhusets tak i sin hemmagjorda stålmannendräkt. En dag kommer en ny tjej till avdelningen, Linda, som är ovan med de tuffa cellgiftsbehandlingarna.

Tips: Till spelfilmen Om allt vore på riktigt, som är 35 min lång, finns även en dokumentär snutt (kallad bakomfilmen) om filmens bakgrund där bland annat föräldrarna och personer från fotbollsklubben Djurgården medverkar och berättar om Tim Ahlgren, som är den person som är inspirationskälla bakom filmen.

Läs mer om Tim

Det finns även en facebooksida om filmen.

Läs mer om Barncancer på Barncancerfondens hemsida. Här hittar du skolanpassad information.

 

 

 

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s