Biet Maya

bietmayaBiet Maya är en liten virvelvind till bi som inte är rädd för att ifrågasätta reglerna i kupan. En av dessa regler är att inte lita på getingarna som lever bortom ängen. Maya, som inte har några som helst fördomar om andra insekter, blir snart vän med en geting och märker att de ju är precis som bin. När en stöld begås i kupan misstänks getingarna och Maya pekas ut som deras medbrottsling. Ingen tror på Maya när hon säger att hon är oskyldig, förutom hennes godhjärtade och bästa vän Willy. Under en lång och händelserik resa över ängen får Maya och Willy äntligen stifta bekantskap med ängens övriga invånare, och de två vännerna hittar snart spår som kan leda till den riktiga boven.

Detta är den första långfilmen om Biet Maya som bl a är känd från sin populära tv-serie på SVT Barnkanalen.

Maya lever på ängen och vill vara vill vara vän med dem alla och skapar en liten idyll som tyvärr håller på att förstöras av trångsynta insekter som är fientliga mot allt som är annorlunda. I detta hittar filmen hittar sin identitet och förmedlar ett budskap som är lätt att ta sig till – Nämligen att alla har rätt att bo där. Oavsett om du är bi, geting, gräshoppa eller till och med dynbagge. Du kan med gärd använda filmen med de yngre eleverna för att diskutera vänskap – fiendeskap – främlingsfientlighet mm.

 

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s