Politiska system – USA

Trump_ClintonVäldigt mycket i press och media idag handlar om det amerikanska presidentvalet. Jag vet inte hur det är med dig, men jag kan tycka att det är lite svårt att hänga med i alla valomgångar och hela valproceduren i USA. Och hur hänger egentligen kongress och senat ihop?

Nu finns en film som förklarar USAs politiska system och den tar även särskilt upp presidentvalet – Politiska system – USA: Hur styrs egentligen USA? Vad gör egentligen presidenten, kongressen och högsta domstolen – och hur hänger de ihop? Vad är ett primärval och vad innebär det när man säger att presidentvalet i USA är ett ”indirekt val”?

Tanken är att det ska komma fler program om andra länders politiska system, som skiljer sig mycket från vårt. Har du önskemål om ett land som du tycker hade varit intressant i sammanhanget så kommentera gärna, så finns det chans att påverka nu.

Länk till handledning

Kapitel i filmen: 
Inledning (00:00 – 01:28)
Makten på delstatsnivå (01:29 – 04:12)
Maktens högkvarter (04:13 – 09:14)
Primärvalen (09:15 – 11:26)
Presidentvalet (11:27 – SLUT)

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s