Girls & Boys

maxresdefaultKönsroller, genus och sexuella läggningar diskuteras mycket i press, tv och radio. Unga människor överöses med moderna och konservativa åsikter om hur män och kvinnor / kille och tjejer ska vara och hur de ska bete sig. Nu finns en film som vänder på våra invanda begrepp och ger en spännande gemensam upplevelse att starta intressanta diskussioner med i klassrummet efter fimvisningen.

I Girls & Boys träffar vi sextonåriga Nour som vill bli av med oskulden, men hon kan ju inte ens snacka med killar och hur sjutton ska hon då få någon i säng? Girls & Boys är en snygg, smart och rolig film som bjuder på både skratt och allvarliga frågeställningar i en elegant filmisk dans. I ett genomtänkt och stilrent universum spelas de manliga karaktärer av kvinnor, medan de manliga skådespelarna iklätts höga klackar och åtsittande kläder. Ett enkelt men genialt grepp som synliggör normer och väcker frågor om könsroller, genus och presentation.

En annan film som tar upp könsroller på ett roligt sätt är ta mig som du kan läsa om i det här blogginlägget

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s