Podcast i sommar?

Kanske är du en av dem som har fastnat i podträsket redan 😉 och lyssnar på olika podcasts (webradio) så ofta du kan? Eller har du kanske ännu inte upptäckt detta fenomen och har en guldgruva kvar att upptäcka 🙂

Alla känner väl till de härliga sommarpratarprogrammen som sänds varje sommar och dem kan man lägga till sin podcast app så klart och lyssna när man vill. Det alla kanske inte känner till ännu är att UR har flera riktigt bra podcasts för pedagoger och andra intresserade som man också kan prenumerera på och passa på att lyssna på under sommaren, när man kanske har lite mer tid till sånt!

pod1Här kommer en lista..

UR_pedagogernas podcast

Vi pratar om pedagogiken bakom UR:s program och undersöker hur de används. Personliga betraktelser varvas med lärarintervjuer och en inblick bakom kulisserna på UR

larrrummetLärarrummet

Lärarrummet porträtterar inspirerande och engagerade pedagoger över hela landet. Följ med in i klassrummen, ta del av lärarnas syn på pedagogik och vilka knep och metoder de använder sig av för att nå fram till eleverna

skolministerietSkolministeriet

Skolministeriet granskar och belyser aktuella och viktiga skolfrågor genom levande reportage, egna undersökningar och fördjupande samtal.

bidlningsbyranpodcastBildningsbyrån

I Bildningsbyrån belyses och förklaras olika aktuella teman genom levande exempel i reportageform. Fokus ligger på den personliga berättelsen men ven experter medverkar för att erbjuda fördjupad kunskap och stimulera till vidare kunskapssökande. Bildningsbyrån vill vara en kunskapskälla som väcker tankar och inspirerar till diskussion och fortsatt fördjupning.

 

Har man en android, så är det istället följande länkar som gäller:

UR_pedagogernas podcast

Lärarrummet

Skolministeriet

Bildningsbyrån

 

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s