Haven

hav_sliIdag är det Världshavens dag. Då passar vi på att uppmärksamma haven och tipsar om filmen  – Vi lär oss om: Naturtyper –  Haven

I  programmet utforskas de fascinerande världshaven. Vi lär oss om havets kännetecken och olika viktiga faktorer i havet, såsom salthalt, vattentemperatur, djup och tryck. Programmet berättar varför haven är så viktiga för planeten och för oss människor. Vi får även veta hur växt- och djurlivet ser ut i haven, samt att det förändras ju djupare man kommer.

Programmet är uppdelat i kapitel: – Inledning – Havets kännetecken – Växt- och djurliv i världshaven – Sammanfattning

Filmen ingår i en serie om naturtyper. Du kan även se en film om Skogen i mediakatalogen

En handledning till filmen hittar du här

En annan härlig film om haven som passar de lite äldre eleverna är BBCs produktion – Jorden: en biografi – HavenVill man få ett särskilt miljöperspektiv på ämnet hav, så finns filmen Världshavens försurning

 

 

 

 

 

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s