Gigantiska experiment

gigantiska 1Genom spektakulära experiment i oväntade miljöer få vi lära oss mer om fysikens lagar. Med hjälp av forskare och ingenjörer i världsklass tar vi till exempel reda på om en kamel kan stå på ägg och vad som händer med en motorcykel som sänks ner 10000 meter under vatten. Upplev fysiken i storslagna men tydliga och pedagogiska experiment.

Du hittar alla program i serien – Gigantiska experiment – här. Programmen passar från år 4.

I Lgr 11 står det i syftet för ämnet Fysik:

Undervisningen i ämnet fysik ska syfta till att eleverna utvecklar kunskaper om fysikaliska sammanhang och nyfikenhet på och intresse för att undersöka omvärlden. Genom undervisningen ska eleverna ges möjlighet att ställa frågor om fysikaliska företeelser och sammanhang utifrån egna upplevelser och aktuella händelser.

För fler liknande program för samma åldersgrupp. Kola in Labba! eller Testa!

 

 

4 kommentarer

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s