Lär känna en konstnär

Två filmer om två stora konstnärer finns att hitta i mediakatalogen.

I Lgr11 står, om ämnet bild, att:

Undervisningen ska också ge eleverna möjligheter att diskutera och kritiskt granska olika bildbudskap och bidra till att eleverna utvecklar kunskaper om bilder i olika kulturer, både historiskt och i nutid.

Vi har filmer om:

leonardoLeonardo da Vinci var målare, arkitekt, skulptör, ingenjör och matematiker. Numera ses han av många som en symbol för renässansen och ett tvättäkta geni. Men hur kom det sig att han blev konstnär och hur levde han sitt liv? Vilka är hans viktigaste verk? Det och mycket annat får du veta mer om i den här filmen.

vangoghVincent van Gogh symboliserar för många myten om ”den lidande konstnären”. Ofta fattig, hungrig och sjuk lyckades han ändå måla sig genom livet. Hans tavlor uppskattades av få när han levde men hur kom det sig att han blev konstnär och hur levde han sitt liv? Vilka är hans viktigaste verk? Det och mycket annat får du veta mer om i den här filmen.

 

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s