Fucking Åmål

fucking-amal-svt-play-jpgPå efterfrågan har vi nu skaffat in en gammal klassiker, som faktiskt fortfarande har ett högaktuellt tema – Fucking Åmål! ( från 1998)

Elin har hånglat med ungefär 70.000 killar och tycker allting är tråkigt. Hon längtar efter att något ska hända. Jessica är tillsammans med Markus som tycker hon är tuffast i hela Åmål. Johan är Markus bästa kompis, och han är dessutom förälskad i Elin, som tycker att Johan är töntig eftersom han kör moped trots att han går på gymnasiet. Och så Agnes som är ensammast i hela världen och som älskar en viss person så mycket att hjärtat nästan går sönder…

En filmhandledning hittar du här

Filmen handlar om den tuffa tonårstiden, att hitta sig själv och att våga vara den man egentligen är…

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s