Mao Zedong och kommunismen

maoDenna film berättar om Mao Zedong och hans avtryck i historien. Mao var ordförande i Kinas kommunistiska parti och tog makten i Kina 1949. Filmen visar Mao Zedongs försök till omvandling av landet, de blodiga revolutionerna samt hur Mao och kommunistpartiet byggde upp ett mäktigt rike. Vi får inblick i stora händelser som t.ex. ”Den långa marschen”, ”Maos lilla röda” och kampanjerna ”Låt hundra blommor blomma” och ”Det stora språnget”.. Mao inspirerade många människor medan han levde, och hjälpte många fattiga och förtryckta kineser. Men efter Maos död framkom också hur blodigt hans styre varit – och att det som hänt i Kina varit mer grymt än i många andra kommunistiska länder.

Ur Lgr11, centralt innehåll för ämnet Historia i år 7-9:

Nationalism och olika former av demokrati och diktatur i Europa och i andra delar av världen.

Historiska berättelser från skilda delar av världen med skildringar av människors upplevelser av förtryck, till exempel i form av kolonialism, rasism, totalitär diktatur och motstånd till detta.

Kalla krigets konflikter, Sovjetunionens sönderfall och nya maktförhållanden i världen.

Vill du veta mer om Kina? Hitta fler blogginlägg om Kina här eller se programmet Från dröm till terror – Mao och Kina

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s