Endometrios

endometrios 2Endometrios – en kvinnlig sjukdom som ofta förbises E n d o m e t r i o s. Svårt ord för en vanlig kronisk inflammatorisk sjukdom hos kvinnor. Så många som 10-15% av alla kvinnor i fertil ålder har endometrios. Det är cirka 200 000 kvinnor i Sverige, varavminst 10% är tonårstjejer. Endometrios orsakar bland annat smärtor i nedre delen av buken och i bäckenet, menstruationssmärtor och samlagssmärtor. Det här är en film om hur det är att ha Endometrios.

Vad är endometrios?

Endometrios orsakas av att celler som liknar livmoderslemhinnan (endometriet) kommer utanför livmodern och fastnar på fel ställen i kroppen. Dessa celler börjar växa och orsakar inflammation inne i buken vilket i sin tur kan leda till buksmärtor, ärrvävnad och sammanväxningar.

En broschyr kopplad till filmen, gjord av Endometriosföreningen hittar du här

Mer om Endometrios i Sverige idag:

Hitta mer om Endometrios i media via länkar i kommentarfältet i youtubeklippet.

 

 

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s