Carl Michael Bellman

carlmichaelDet finns en film om Carl Michael Bellman i mediakatalogen. Det brukar förekomma både en och annan låt av Bellman i samband med avslutning i skolan och andra klassevenemang under våren, då kan det vara trevligt att lära sig mer om mannen bakom de här sångerna.

Filmen handlar om när 1700-talet stod i sin glans, Gustav III hade precis kommit till makten och kungen fascinerades av en skald och vissångare vid namn Carl Michael Bellman. Gustav III blev så förtjust att han knöt Bellman närmare hovet och gav honom rätt att producera och ge ut Fredmans Epistlar som kanske är det arv efter Bellman vi känner bäst. Till hans rika produktion hör också Gubben Noa och Fjäril’n vingad syns på Haga.

Arbetsblad med frågor till filmen hittar du här

Ur Lgr11, centralt innehåll för ämnet Musik i år 7-9:

Konstmusik, folkmusik och populärmusik från olika epoker. Framväxten av olika genrer samt betydelsefulla tonsättare, låtskrivare och musikaliska verk.

 

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s