Resan tillbaka

avsnitt3_bilderResan tillbaka är en guidad tur genom vikingasamhället. Det är en serie som kommer, när den är klar, innehålla 5 avsnitt om vardera 20 minuter. Formen är dramatiserad dokumentär med inslag såsom berättarröst och pedagogiska animationer. I serien Resan Tillbaka får vi följa med vikingarna i deras vardagsliv och vi lär oss om dåtidens sjöfart, hantverk, fest och seder och lagar. Serien innehåller både levande vikingar, animationer, bilder och vikingarna talar naturligtvis fornnordiska. En berättarröst guidar oss på nutida svenska och förklara för barnen vad det är de ser.

De tre första avsnitten finns i mediakatalogen och det fjärde kommer snart!

Avsnitt 1 – Skeppsbyggmästaren och handelsmannen

I denna film träffar vi skeppsbyggmästaren och får veta hur man bygger ett vikingaskepp. Vi möter handelsmannen Gunnar och får följa med under hans resa på jakt efter de finaste varorna.

Avsnitt 2 – Husfrun och trälarna

Hos husfrun på stora gården lär vi oss om gärsgårdsbygge, ullframställning och vävning. Där möter vi även trälarna, både i vardag och på flykt. Vi besöker även husfrun på den lilla gården och får vara med om jordbruk, sömnad och sällskapsspel.

Avsnitt 3 – Huskarlen, smeden och stallaren

Se exempel på handledning till avsnitt 3 här

Klipp ur avsnitt 3 kan du se här

Avsnitt 4 – kommer att handla om lagmannen, hövdingen och tinget

Avsnitt 5 kommer att handla om runmästaren, skalden och goden (mytologin)

Ur Lgr 11, det centrala innehållet för ämnet Historia i år 4-6:

Nordens kulturmöten med övriga Europa och andra delar av världen genom ökad handel och migration, till exempel genom vikingatidens resor och medeltidens handelssystem.

Tidsbegreppen vikingatiden, medeltiden, stormaktstiden och frihetstiden samt olika syn på deras betydelser.

 

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s