Unga Sophie Bell

ungasophieUnga Sophie Bell är en  svensk spelfilm från 2015 som passar bra att använda i skolan. Du kan strömma den från Mediakatalogen. Studenten är avklarad och nu väntar äventyr i Berlin på/för barndomsvännerna Sophie och Alice. Men Sophie tvekar, så efter ett gräl beger den impulsiva Alice sig av själv – och försvinner mystiskt. Förtvivlad följer Sophie efter för att ta reda på vad som egentligen hänt Alice. Vilket blir inledningen på en smärtsam resa från tonåring till ung kvinna – liksom en färd in i vännens mörkare särdrag, som hon så skickligt dolt för sin omgivning. Amanda Adolfssons hyllade debutfilm serverar utsökta skådespelarprestationer av de unga stjärnskotten Felice Jankell och Hedda Stiernstedt. För det magiskt vackra fotot svarar Guldbaggebelönade Petrus Sjövik.

En filmhandledning hittar du på Svenska Filminstitutets sida om filmpedagogik här. Här hittar du idéer om diskussioner kring t.ex ”Vänskap på gott och ont”, ”Unga på väg in i vuxenlivet” eller ”Makt över sig själv och sin kropp”. Filmen passar för år 9 och gymnasiet, men kanske särskilt de elever som är på väg att snart ta studenten…

Sagt om filmen:

”Unga Sophie Bell” är en klassisk coming of age-historia, där komplexiteten mellan att å ena sidan stanna kvar i invand trygghet och å andra sidan djärvt kasta sig ut i en lockande okänd vuxenvärld blir extra tydlig. – Sydsvenskan 23 januari 2015

Lysande skådespeleri i magiskt debutdrama – Aftonbladet 23 januari 2015

 

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s