Belle & Sebastian

belle-sebastian_still-1000x562Belle & Sebastian – Året är 1943 och i den lilla alpbyn Saint Martin bor Sebastian och hans familj. En dag träffar Sebastian på en stor vit fårhund som lever ensam i vildmarken. Alla i byn är rädda för besten men Sebastian närmar sig hunden, som han kallar för Belle, De blir vänner och tillsammans räddar de livet på en grupp människor som flyr undan nazisterna under en strapatsrik vandring över snötäckta alper.

Baserad på romanen med samma namn av Cécile Aubry.

Filmen är med franskt tal och  finns både med och utan svensk text

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s