Från naturresurs till produkt

SP0313Människorna har i alla tider använt sig av naturen för att kunna överleva. Allt i naturen som vi kan använda eller ha nytta av kallas naturresurser. Odlingsmark, betesmark, skog, berg och vatten är några av Sveriges viktigaste naturresurser.
Syftet med filmserien Från naturresurs till produkt är att lära sig vilka de vanligaste naturresurserna i Sverige är och hur de nyttjas. Dessutom att kunna dra slutsatser om naturresursernas betydelse. I den här filmserien får vi följa processen från naturresurs till färdig produkt. Filmserien kommer att bestå av 5 filmer. Idag finns 2 filmer i mediakatalogen.
Målgruppen är f-6 och varje avsnitt är ca 11 min.

Odlingsmark till rapsolja – I denna film upptäcker barnen Noorah och Saga vad odlingsmarken kan ge oss människor. De får reda på hur rapsolja blir till genom ett besök på ett presseri där de får vara med om hela processen från frö till olja. De får också reda på att man kan göra kläder av bambu. Handledning till filmen

Skog till bok –  I denna film upptäcker barnen Noorah, Saga och Arvid hur skogen blir en bok. De besöker ett pappersbruk där man framställer papper och ett tryckeri för att se hur det går till att göra en bok. Vi får också reda på att man kan göra kläder av trä. Handledning till filmen

Ur Lgr11, syftet för ämnet Geografi:
Undervisningen i ämnet geografi ska syfta till att eleverna utvecklar kunskaper om geografiska förhållanden så att:

de kan orientera sig och dra slutsatser om natur- och kulturlandskap och om människors levnadsvillkor.

Genom undervisningen i ämnet geografi ska eleverna sammanfattningsvis ges förutsättningar att utveckla sin förmåga att:

analysera hur naturens egna processer och människors verksamheter formar och förändrar livsmiljöer i olika delar av världen

Ur det centrala innehållet för Samhällsorienterade ämnen i år 1-3:

Förutsättningar i naturen för befolkning och bebyggelse, till exempel mark, vatten och klimat.

Ur det centrala innehållet för ämnet Geografi i år 4-6:

Jordens naturresurser, till exempel vatten, odlingsmark, skogar och fossila bränslen…

 

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s